Na zdravie? Nuž, buď naše zdravie, alebo pekné sumy na bankových účtoch obchodníkov. . .

14. decembra 2011, tamara, Nezaradené

Vraj sa máme dopovať vitamínmi. Samozrejme, nemáme do seba pchať syntetiku, ale máme ich konzumovať v prirodzenej podobe. Máme zvýšiť konzumáciu ovocia a zeleniny. No a tu je kameň úrazu, pretože bežný spotrebiteľ, ktorý pracuje od rána do večera, už trhovníkov s čerstvým tovarom nestíha. Ak si teda chce nejaký ten pomaranč kúpiť, musí zájsť do marketu (super, hyper – to je jedno akého) a hľadať. A hrabať sa v tom komposte, ktorý nám naši predajcovia ponúkajú. A ešte drzo žiadajú, aby sme im za to platili !!!

Viete si niečo takéto predstaviť vo Švajčiarsku, alebo v Nemecku? Neexistuje! Tam by si to jednoducho nedovolili. Prečo si to však dovolia na Slovensku? Taký Nemec, ktorý zarába neporovnateľne viac ako Slovák, si veru dobre rozmyslí, za čo je ochotný pustiť euro. Ale submisívny Slovák kúpi aj hnilobu. Veď keď iné nemajú… To sme dobačovali… Európska únia si z nás, z krajiny, kde sa roky darilo poľnohospodárstvu, urobila „odbytisko“ svojich, podpriemerne kvalitných produktov. A tak kupujeme španielske uhorky, poľské maslo, maďarské mlieko, nemecké jogurty, atakďalejatakďalej.

Ja sa to snažím riešiť tak, že prednostne nakupujem slovenské výrobky. Môžete argumentovať tým, že niektoré sú drahšie ako napr. poľské, ale zdravie je pre mňa dôležitejšie, ako pár centov navyše. A kvalitou a čerstvosťou sú bezkonkurenčné.

Uvedomujem si, že mnohí dôchodcovia (ktorí celý život pracovali!!!), sa snažia ušetriť, kde sa dá. Ani sa nečudujem, veď slušné prežitie sa stalo problémom pre ľudí v produktívnom veku, ktorí majú prácu, nieto ešte pre dôchodcov so smiešnymi (smiech cez slzy) dôchodkami. Ak ale budeme podporovať obchodníkov, ktorí nám ponúkajú hnilé alebo plesnivé ovocie a zeleninu, ak budeme kupovať nemecké jogurty plné „éčok“, ktoré okolo mlieka ani neprešli, tak nám to budú podsúvať aj naďalej. Nečudujme sa však, že sa u nás objavujú alergie, ktoré sme doteraz nepoznali, že deti sú zrazu hyperaktívne a my, naopak, unavení, bez „šťavy“. Za tieto neduhy je vo veľkej miere zodpovedná práve „kvalita“ spomínaných potravín.

Takže – na zdravie 😉